Michał Rogala
27 lat w poligrafi, specjalista od nadruków na odzieży

Sitodruk wywabowy

Wszystko co powinieneś wiedzieć o nadruku wywabowym.

Wywab to technika druku oparta na sitodruku. W tej technice nie nakłada się farby na materiał tylko usuwa z materiału barwnik nadający materiałowi kolor, podczas procesu farbowania np. dzianiny. Innymi słowy nie drukujemy na materiale farby tylko usuwamy z niej barwnik, co daje nam efekt odwzorowania wzoru bez wyczuwalnej warstwy farby, która często musi pokryć podłoże grubą warstwą pigmentu kolorystycznego który musi się znajdować w każdej kryjącej farbie.
1. Sitodruk wywabowy w poczeniu z  farbami wodnymi.
 
Jest to technika wykorzystywana do ciemnych materiałów, wówczas efekt jest najlepszy. Nadruk wykonany tą techniką jest niewyczuwalny, ponieważ nie tworzy żadnej warstwy farby, jest niespieralny, niepękający, niezmieniający koloru, można po nim prasować. 2.wywab wzmocniomy farb wodną Ciekawą kombinację wywabu na ciemnych koszulkach jest dodatkowy druk farbami wodnymi nadającymi również niewyczuwalny nadruk. Sam wywab nie ma żadnego koloru i jego efekt jest uzależniony od wykorzystanych barwników podczas barwienia bawełny. W mojej ocenie najciekawszy efekt uzyskujemy na materiale czarnym, wówczas odwzorowany wzór przyjmuje kolor jasnobeżowy, nigdy nie biały ponieważ bawełna naturalnie posiada właśnie jasnobeżowy odcień. Na różnych kolorach efekt takiego druku jest inny i do końca niemożliwy do przewidzenia, wynika to z różnych barwników samej bawełny na którym wykonujemy nadruk. Metodę wywabu wykorzystujemy wyłącznie do druku na materiałach naturalnych ponieważ wywab działa tylko na taki materiał przy materiałach sztucznych czy z podobnymi dodatkami wywab nie działa.

Druk techniką sitosruku bezpośredniego

 
 
Wydruk jest wykonywany poprzez przetłaczanie farby na podłoże przy użyciu wcześniej przegotowanego szablonu, nazywanego matrycą czy też sitem. Przy tej metodzie każdy kolor drukowany jest oddzielnie i do każdego koloru musi być wykonana oddzielna matryca. 5. Siatka z utwardzonym wzorem druku, w powiększeniu. Wydruk jest wykonywany poprzez przetłaczanie farby na podłoże przy użyciu wcześniej przegotowanego szablonu, nazywanego matrycą czy też sitem. Przy tej metodzie każdy kolor drukowany jest oddzielnie i do każdego koloru musi być wykonana oddzielna matryca.

Druk sitodrukowy polega na przetłaczaniu farby przez wcześniej przygotowane szablony drukarskie. Szablon taki to mocno nasiąknięta siatka na ramie, zazwyczaj wykonanej z profili aluminiowych. Siatki do druku są różnej gęstości i dobieramy je w zależności od występujących szczegółów w projekcie i użytej farby do druku co za tym idzie uzyskanego efektu wydruku. 6. Nadruk farbą wywabową. Siatka przed drukiem jest naciągane emulsją światłoczułą, na którą następnie przenosi się wzór z wcześniej przygotowanej kliszy poligraficznej. Klisza zawiera wzór który chcemy przenieść na siatkę, a następnie podczas procesu druku farbę przetłacza się bezpośrednio na docelowy materiał. Do wykonania matrycy wcześniejsze przygotowanie kliszy jest konieczne. Kliszę można wykonać w specjalnych naświetlarkach poligraficznych i wywoływać je chemicznie w procencie podobnym do wywołania negatywów w klasycznej fotografii. Gdy niewymagana jest tak duża dokładność np. rastrów użytych w projekcje można kliszę wydrukować na drukarce o w dużej rozdzielczości. Tak czy inaczej kolejnym etapem po opracowaniu graficznym jest przygotowanie kliszy drukarskiej. Świecenie siatki to proces naświetlania siatki na której leży klisza, przy użyciu mocnego światła o długości pozwalającej na szybkie utwardzeniu emulsji, tam gdzie światło dociera, emulsja zostaje utrwalona, natomiast tam, gdzie światło jest blokowane przez wzór zadany na kliszy, emulsja pozostaje w formie pozwalającej na jej wypłukanie zwykłą wodą. Po wysuszeniu takiej matrycy otrzymujemy gotowy szablon do druku. Musimy pamiętać, że każdy kolor w sitodruku jest drukowany osobni, więc do każdego koloru potrzebujemy wykonać oddzielną matrycę. Sam proces druku sitodrukowego, polega na przetłaczaniu farby poprzez wcześniej przygotowaną matrycę. Można wykonywać ręcznie lub automatycznie, druk sitodrukowy niezależnie od farby, wzoru i metody druku, wygląda tak samo.

druk wywabem w połączeniu z farbą wodną

Poglądowy film działania wywabu na koszulce. dla lepszego zobrazowania techniki użuto do wyzwolenia działania wywabu użyto opalarki. 

3. Plusy i Minusy techniki sitodruku farbami wodnymi

Każda technika zdobień odzieży ma swoje plusy i minusy, każda z nich daje inny efekt. Wybór techniki jest uzależniony do wielu czynników, przede wszystkim od oczekiwanego efektu końcowego ale i jego nakładu, ilości kolorów, wielkości czy samego projektu graficznego jak i posiadanej formy graficznej projektu, podłoża zdobienia, jego umiejscowienia. Nie ma jednej idealnej metody nadruków i zdobień odzieży, gdyby tak było to wystarczyłaby jedna technika zdobień, a z jakiś przyczyn ilość technik zdobień na odzieży jest coraz większa.

PLUSY techniki sitodruku wywabowego.


- niewyczuwalny wzór zdobienia. 

 - nadruk jest niezliczany, nie traci koloru, nie pęka.

 - można prasować po nadruku.

 - Nadruk jest oddychający i nie zaklejony przez farbę.

 - Farby te można stosować na ubranka dla dzieci.

 - Są to farby ekologiczne, nietoksyczne, niefarbujące.

MINUSY techniki sitodruku wywabowego

- do końca przed drukiem nie jesteśmy w stanie określić końcowego koloru zdobienia. 

 - wywab działa wyłącznie na materiach maturalnych.

 - wszystkie farby wywabowe są dwuskładnikowe i mieszanie takiej farby przy małych nakładach jest mało opłacalne.

Share
Podobne posty
Technika druku sitodrukowego plastizolowego
To od lat najpopularniejsza metoda nadruku na odzież, z względu na swoją trwałość i odwzorowanie kolorów.
Haft
Jest techniką niezwykle trwałą, nietracącą kolorów, ekskluzywną, powtarzalną, estetyczną.Nici do haftu są odporne na chlorowanie i pranie chemiczne.
Loading...