Michał Rogala
27 lat w poligrafi, specjalista od nadruków na odzieży

Sitodruk bezpośredni

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nadruku sitodrukowym farbami plastizolowymi, czyli popularnym sitodruku

Sitodruk to najpopularniejsza z metod nadruków na koszulkach, bluzach, torbach i wielu innych produktach tekstylnych. Wydruk jest wyjątkowo trwały, pozwalający odwzorować bardzo dokładnie kolory, które są bardzo żywa i nietracące z czasem swojego nasycenia. Wydruk jest wykonywany bezpośrednio na materiale, co pozwala na dotarcie farby w głębsze struktury materiału, a to wpływa na trwałość samego nadruku.
1. Sitodruk wielokolorowy z grafiki wektorowej w penych kolorach.
 
Wydruk jest wykonywany poprzez przetłaczanie farby na podłoże przy użyciu wcześniej przegotowanego szablonu, nazywanego matrycą czy też sitem. W metodzie sitodruku każdy kolor drukowany jest oddzielnie i do każdego koloru musi być wykonana oddzielna matryca. 2.sitodruk z bitmapy, drukowany w rastrze Co przy większej ilości kolorów użytych w projekcie podnosi koszty samego przygotowania do druku. Koszty te rozkładają się na całkowitą ilość wykonywanych nadruków, więc im większy nakład, tym jednostkowy koszt nadruk będą niższy, a przy małych nakładach czasami może stanowić główny koszt druku. Przygotowanie matrycy polega na wcześniejszym wykonaniu kliszy drukarskiej, a następnie metodą naświetlania, jak w tradycyjnej fotografii, przeniesienia wzoru z kliszy na siatkę pokrytą światłoczułą emulsją. Koszt nadruku sitodrukiem w Warszawie jest uzależniony od ilości kolorów zawartych w projekcie nadruku, ponieważ każdy kolor druku wymaga oddzielnej matrycy. Do sitodruku na odzieży używamy głównie farb plastizolowych, dających charakterystyczny efekt elastycznego gumowego nadruku o żywych kolorach i zachowaniu dobrego krycia. Jest to bardzo trwała metoda, przy odpowiednim użytkowaniu niezmieniająca kolorów przez lata.

Sitodruk realizowany w Warszawie – wymagania techniczne dotyczące projektów

Do wykonania sitodruku w Warszawie można zastosować zarówno pliki graficzne wektorowe, jak i bitmapowe. Jednak najlepszym formatem dającym możliwość odwzorowania pełnych kolorów projektu jest grafika wektorowa, czasami nazywana grafiką w krzywych, czyli w formatach programu Ilustrator – ai. albo programu Corel Draw – cdr. Z jednym zastrzeżeniem: musi być to plik dobrej jakości, nie wystarczy zaimportować grafikę bitmapową do powyższych programów, ponieważ nie czyni to automatycznie grafiki wektorowej.
3. Przygotowanie grafiku do nadrukw sitodrukowych.
 
Grafika wektorowa pozwala na skalowanie grafiki do oczekiwanej wielkości bez utraty jakości. Przy plikach bitmapowych, czyli takich formatów jak psd. Ttf. Jpg. do wystarczającego odwzorowania grafiki na odzieży powinna być zapisana w skali 1:1 w rozdzielczości minimum 300 dpi. 4. Widok szkieletowy programu projektu. 4. Rozseparowanie klolorw do druku. Tu często popełnianym błędem jest sztuczne podnoszenie rozdzielczości bitmapy w programie graficznym. Dla przykładu gdy posiadamy grafikę zaimportowaną z strony internetowej na której wystarczająca rozdzielczość to 72 dpi (rozdzielczość dla wyświetlania na ekranie) zapiszemy ją w większej rozdzielczości to w praktyce z jednego koloru piksela powstaną np.4 piksele tego samego koloru co nie wpłynie na jakość samej grafiki. Koszt wykonania samego nadruku sitodrukiem jest ściśle związany z ilością kolorów zawartych w projekcie, ponieważ każdy kolor jest drukowany osobno i wymaga wykonania oddzielnej matrycy. Wyjątkiem są nadruki wykonywane przy druku projektu rozseparowanego na kolory cmyk - przy takiej separacji wymagane są tylko 4 matryce do druku. Przy separacji cmykowej należy jednak pamiętać, że ich farby, jak i tusze w drukarce separują się jedynie na białym tle, co często wymaga położenia wcześniej pod taki druk warstwy białej farby, która również wymaga dodatkowej matrycy.    Przy wyliczeniu kosztu nadruku sitodrukowego w Warszawie musimy uwzględnić ilość kolorów zawartych w projekcie. Ilość kolorów ma znaczenie w samym druku, ponieważ każdy kolor jest drukowany oddzielnie i wymaga wykonania oddzielnej matrycy do drukowanego koloru. Często wykonanie matryc jest nazywane „przygotowalnią do druku”. Wykonanie matryc jest stałym kosztem, niezbędnym do nadrukowania wzoru i jest to stały koszt niezależnie od ilości wykonywanych nadruków. Z tego powodu przy małych nakładach koszt takiej przygotowalni rozkłada się na mniejszą ilość wydruków, podnosząc koszt końcowy wydruku. I dlatego też koszt wykorzystania sitodruku przy małych nakładach jest mało opłacalny, natomiast przy nakładach powyżej 30 czy 50 szt. staje się cenowo, jak i jakościowo bardzo korzystny.

Sitodruk – na czym polega ta technika?

 
 
Wydruk jest wykonywany poprzez przetłaczanie farby na podłoże przy użyciu wcześniej przegotowanego szablonu, nazywanego matrycą czy też sitem. Przy tej metodzie każdy kolor drukowany jest oddzielnie i do każdego koloru musi być wykonana oddzielna matryca. 5. Klisza do druku sitodrukowego. Wydruk jest wykonywany poprzez przetłaczanie farby na podłoże przy użyciu wcześniej przegotowanego szablonu, nazywanego matrycą czy też sitem. Przy tej metodzie każdy kolor drukowany jest oddzielnie i do każdego koloru musi być wykonana oddzielna matryca. 6. Siatka z utwardzonym wzorem druku, w powiększeniu. Sitodruk polega na przetłaczaniu farby przez wcześniej przygotowane szablony drukarskie. Szablon taki to mocno nasiąknięta siatka na ramie, zazwyczaj wykonanej z profili aluminiowych. Siatki do druku są różnej gęstości i dobieramy je w zależności od występujących szczegółów w projekcie i użytej farby do druku, co za tym idzie uzyskanego efektu wydruku.

Siatka przed drukiem jest naciągane emulsją światłoczułą, na którą następnie przenosi się wzór z wcześniej przygotowanej kliszy poligraficznej. Klisza zawiera wzór który chcemy przenieść na siatkę, a następnie podczas procesu druku farbę przetłacza się bezpośrednio na docelowy materiał. Do wykonania matrycy wcześniejsze przygotowanie kliszy jest konieczne. Kliszę można wykonać w specjalnych naświetlarkach poligraficznych i wywoływać je chemicznie w procencie podobnym do wywołania negatywów w klasycznej fotografii. Gdy niewymagana jest tak duża dokładność np. rastrów użytych w projekcje można kliszę wydrukować na drukarce o w dużej rozdzielczości. Tak czy inaczej kolejnym etapem po opracowaniu graficznym jest przygotowanie kliszy drukarskiej. Świecenie siatki to proces naświetlania siatki na której leży klisza, przy użyciu mocnego światła o długości pozwalającej na szybkie utwardzeniu emulsji, tam gdzie światło dociera, emulsja zostaje utrwalona, natomiast tam, gdzie światło jest blokowane przez wzór zadany na kliszy, emulsja pozostaje w formie pozwalającej na jej wypłukanie zwykłą wodą. Po wysuszeniu takiej matrycy otrzymujemy gotowy szablon do druku. 7. Ręczny druk sitodrukowy na odzieży Musimy pamiętać, że każdy kolor w sitodruku jest drukowany osobni, więc do każdego koloru potrzebujemy wykonać oddzielną matrycę.

Sam proces sitodruku polega na przetłaczaniu farby poprzez wcześniej przygotowaną matrycę. W Warszawie wykonywana jest ręcznie lub automatycznie. Druk sitodrukowy, niezależnie od farby, wzoru i metody druku, wygląda tak samo. 8. Automatyczny druk na odzieży Farba przechodzi przez matrycę w zadanych miejscach przez siatkę w miejscach gdzie nie jest blokowana przez emulsję. W efekcie uzyskujemy nadruk w jednym kolorze, przy wielu kolorach musimy każdy kolor nakładać oddzielnie. Przy ciemnych podłożach musimy nałożyć więcej niż jedną warstwę farby, dla uzyskania tzw. krycia farby. Z tej przyczyny nadruki na ciemnych podłożach są droższe od nadruków wykonywanych na podłożach jasnych. Gdy mamy już przygotowane matryce jak i ustawiony matryce na maszynie, niema już znaczenia jaki kolor nałożymy na matrycę, innymi słowy z tej samej matrycy, bez zmiany wzoru możemy wykonać nadruk w kolorze czerwonym jak i zielonym. Inną sprawą jest zmiana wielkości wzoru, tu jednak nie możemy zmienić wielkości nadruku z tej samej matrycy, przy zmianie wielkości nadruku musimy wykonać kolejną matrycę. Z tego powodu wielkość nadruku dopasowuje się do np. koszulek małych i dużych, nie zawsze się to udaje, ponieważ nadruk na koszulce dziecięcej, po nadrukowaniu na dużej koszulce męskiej może wyglądać niewłaściwie, jednak wielkość nadruku na rozmiarze S będzie wyglądał dobrze na rozmiarze XXL. Sitodruk, jako metoda druku, daje wielkie możliwości, przez zastosowanie wielu farb, dających przeróżne efekty, daje możliwość łączenia farb i innych metod druku. Zdecydowanie cały czas jest nie tylko w Warszawie najpopularniejszą metodą zdobienia odzieży.

Sitodruk bezpośredni

jak wygląda sam proces druku. 

3. Plusy i Minusy techniki sitodruku bezpośredniego

Każda technika zdobień odzieży ma swoje plusy i minusy, każda z nich daje inny efekt. Wybór techniki jest uzależniony do wielu czynników, przede wszystkim od oczekiwanego efektu końcowego ale i jego nakładu, ilości kolorów, wielkości czy samego projektu graficznego jak i posiadanej formy graficznej projektu, podłoża zdobienia, jego umiejscowienia. Nie ma jednej idealnej metody nadruków i zdobień odzieży, gdyby tak było to wystarczyłaby jedna technika zdobień, a z jakiś przyczyn ilość technik zdobień na odzieży jest coraz większa.

PLUSY techniki sitodruku bezpośredniego farbami plastizolowymi.


- Najpopularniejsza metoda nadruku na koszulkach, bluzach i torbach. 

 - Bardzo trawy nadruk.

 - Bardzo dobre odwzorowanie kolorw.

 - Najbardziej ekonomiczny nadruk przy nakładach powyżej 30 szt.

 - Możliwość druku z grafiki wektorowej i bitmapowej.

 - Możliwość druku przejść tonalnych i bardzo małych szczegółów bez utraty czytelności.

MINUSY techniki sitodruku bezpośredniego farbami plastizolowymi.

- Wymaga wykonanie matryc do każdego koloru użytego w projekcie. 

 - Metoda mało opłacalna przy małych nakładach.

 - Przygotowanie projektu do druku wymaga wcześniejszego opracowania graficznego

 - Przy wznowieniu tego samego nadruku wymagane jest ponowne przygotowanie matryc do druku, przez świecenie matryc rozumiemy usługę naśmiecenia matrycy i jest ona odwarstwiana do wykorzystania przy druku innych wzorów. Nie jest to tak jak np. przy tampondruku matryca wytrawiana w metalu, do której zawsze można powrócić przy powtórnym nadruku.

 - Brak możliwości prasowania po nadruku.

Dlaczego warto wykorzystać metodę sitodruku do realizacji swoich projektów w Warszawie?

Proponujemy trwałą i niezwykle uniwersalną oraz powszechnie stosowaną przy większych nakładach produkcyjnych metodę sitodruku w Warszawie osobom, którym zależy na najwyższej jakości i szerokich możliwościach. Nadrukowana powierzchnia jest jednolita, mocno wysycona barwami, żywa i naturalna, wysokiej jakości, błyszcząca i gładka, a więc bardzo estetyczna. Idealnie sprawdza się przy bawełnianych tkaninach, stąd jej powszechne zastosowanie przy tworzeniu oryginalnych koszulek typu T-shirt czy gadżetów reklamowych w postaci ekotoreb. Istnieje też możliwość tworzenia metodą sitodruku grafik na powierzchniach o cylindrycznym kształcie.

Jako profesjonaliści, którzy od lat zajmują się wszystkimi aspektami poligrafii, gwarantujemy najwyższą jakość usług oraz doskonałą jakość produktów, które wychodzą z naszego zakładu. Dbamy o detale, dlatego wszystkie etapy prac wykonujemy sumiennie i dokładnie, by stworzone za pomocą sitodruku przedmioty mogły spełnić przeznaczone im zadanie. Gwarantujemy też zawsze atrakcyjne ceny, adekwatne do jakości realizowanych projektów.

Share
Podobne posty
Technika druku sitodrukowego
Jest techniką niezwykle trwałą, nietracącą kolorów, ekskluzywną, powtarzalną, estetyczną.Nici do haftu są odporne na chlorowanie i pranie chemiczne.
Sitodruk farbami wodnymi
Nadruk sitodrukowy farbami wodnymi wraca po latach z wielkim powodzeniem. Nadruki takimi farbami dają niepowtarzalny efekt miękkości samego zdobienia.
Loading...