Michał Rogala
27 lat w poligrafi, specjalista od nadruków na odzieży

Folia flex

Wszystko co powinieneś wiedzieć o folii flex

Druk folią flex to technika zdobienia polegająca na wycinaniu specjalnej folii poliuretanowej na ploterze tnącym i następnie po usunięciu zbędnych elementów i wgrzewanu w odzież przy użyciu pras transferowych w wysokiej temperaturze. Folia flrx jest to materiał jednokolorowy i jednolity, więc tą techniką wykonuje się zazwyczaj nadruki jednokolorowe. Można łączyć różne kolory folii na jednym wzorze jednak pasowanie takich większej ilości kolorów jest dość trudne i wynika to z możliwości przesuwania się materiału po nałożeniu poprzedniej folii.
1. Nadruki z folii na prasie transferowej.
 
Wymaga również wycinania każdego koloru oddzielnie, co zwiększa zużycie materiału i podnosi koszty nadruku w tej technice. Technikę folii flex wykorzystuje się zazwyczaj przy małych nakładach np. druku nazwisk czy numerów na koszulkach, do takich znakowań jest to idealna metoda. 2. Przykad nadruku folią flex. Technika flex nie wymaga wykonywania specjalnych matryc, czy klisz co jest wymagane w innych technikach nadruku. Z tego względu jest to metoda ekonomiczna przy małych nakładach, ponieważ odpadają wysokie koszty związane z przygotowalnią do druku. W związku z cieciem folii przez móż ploterowy krawędzie nadruku są bardzo ostre, i nie rozlewają się po włóknach materiału jak zdarza się to przy druku niektórymi rzadkimi farbami. Przy tej technice nie jesteśmy wstanie uzyskać przejść tonalnych w nadruku, ponieważ ploter tnący tnie a nie maluje na folii. Ploter tnący nacina wzór na folii następnie trzeba ręcznie usunąć niepotrzebne elementy na wzorze. W związku z potrzebą ręcznego usunięcia niepotrzebnych elementów foli, zbyt wiele szczegółów lub zbyt cienkie i małe elementy zawarte w projekcie nadruku często nie nadają się do wykorzystania tej techniki nadruku. Z folii flex zazwyczaj wykonuje się wzory zabierające duże elementy. Technika folii flex cały czas się rozwija i na rynku pokazują się folię dające wiele niepowtarzalnych efektów. W foliach flex oprócz podstawowych gładkich kolorów, występują kolory neonowe, brokatowe, z efektem 3D, odblaskowe, złote, srebrne, fluoroscencyjne, folie folkowe. Głównym kosztem, przy tej technice jest sama folia, więc wielkość nadruku ma duży wpływ na koszt wykonania takiego nadruku. Nadruku wykonane tą technologią są bardzo trwałe i nie tracą z czasem kolorów jak i innych właściwości w wyglądzie. Folię flex można stosować na różne podłoża, zarówno na bawełnę jak i poliester, czy materiał z dodatkiem elastanu. W związku z tym, iż folia jest jednolirowym jednolitym materiałem nie jesteśmy w stanie zmieniać koloru pod kolor z pantone.

Wymaganie techniczne dotyczące projektu do druku folią flex.

Jedynym wymaganiem jest posiadanie projektu graficznego w grafice wektorowej, czyli w formacie Ilustrator ai. lub Corel cdr. Jest to wymuszone przez ploter tnący, który czyta tylko taką grafikę podczas cięcia folii, ploter jest w stanie poprowadzić nóż tylko po linii zapisanej w grafice wektorowej.
3. Nadruki poukładane w programie Corel, przygotowane do cięcia ploterowego

technika druku folią flex

 
 
Po wcześniejszym opracowaniu projektu nadruku w grafice wektorowej, możemy dostosować nadruki do formatu folii. Folia flex jak i flok są sprzedawane w rolkach o szerokości 50 cm. Po zainstalowaniu folii w ploterze tnącym i ustawieniu wszystkich parametrów cięcia takich jak przede wszystkim docisk noża w zależności od rodzaju folii. Kształtu noża odpowiedniego do wymagań folii jak i prędkości cięcia. 5. ploter tnący folię flex Po przygotowaniu formatki do cięcia oraz ustawieniu parametrów technicznych plotera, możemy zacząć ciąć folię.

Folia jest nacinana w taki sposób, że jej górna warstwa zbudowana materiału do nadruku jest nacinana odpowiednio z projektem nadruku, natomiast dolna warstwa, wykonania z tzw. transportu pozostaje nienaruszona i na niej jesteśmy w stanie przenosić wyrwany nadruk i ustawiać go dokładnie na miejscu nadruku. 6. Prasa do nadruków transferowych. Folia jest tylko ponacinana przez ploter tnący i na tym etapie musimy ręcznie usunąć powierzchnie folii która nie jest częścią nadruku tak aby na folii transportowej pozostała folia flex tworząca nadruk do przeniesienia na odzież. Gdy mamy już w taki sposób przygotowany nadruk do przeniesienia na nasze podłoże chociażby koszulki, to musimy dokładnie ułożyć nadruk w odpowiednim miejscu i przy pomocy prasy transferowej nagrzanej do odpowiedniej temperatury zgodnej z charakterystyką folii, zazwyczaj jest to 160st. C. zamknąć prasę tak aby klej znajdujący się na folii utwardził się i szedł w strukturę materiału. Taki proces w zależności od rodzaju folii trwa ok. 15 s. Po ostygnięci lub ostudzeniu folii ściągamy folię transportową i na odzieży pozostaje nam właściwy nadruk.

Folia flex

Jak wykonuje się nadruk folią flex

3. Plusy i Minusy techniki folii flex

Każda technika zdobień odzieży ma swoje plusy i minusy, każda z nich daje inny efekt. Wybór techniki jest uzależniony do wielu czynników, przede wszystkim od oczekiwanego efektu końcowego ale i jego nakładu, ilości kolorów, wielkości czy samego projektu graficznego jak i posiadanej formy graficznej projektu, podłoża zdobienia, jego umiejscowienia. Nie ma jednej idealnej metody nadruków i zdobień odzieży, gdyby tak było to wystarczyłaby jedna technika zdobień, a z jakiś przyczyn ilość technik zdobień na odzieży jest coraz większa.

PLUSY nadruków techniką folii flex


- Metoda opłacalna przy małych nakładach. 

 - Bardzo dobre krycie koloru.

 - Możliwość uzyskania wielu efektów nadruku, wynika to z bardzo dużej gamy kolorów i efektów folii.

 - Metoda często stosowana do personalizowania odzieży.

 - Nie wymaga drogich metod przygotowania do druku jak np. matryce.

MINUSY nadruków techniką folii flex

- Brak możliwości zmiany koloru folii do wzornika pantone.

 - Brak możliwości uzyskania przejść tonalnych w projekcie.

 - Mało opłacamy przy dużej wielości nadruku i większych nakładach.

 - Wymaga posiadania lub stwarza konieczność przerobienia grafiku na grafikę wektorową.

Share
Podobne posty
Sitodruk farbami plastizolowymi
To od lat najpopularniejsza metoda nadruku na odzież, z względu na swoją trwałość i odwzorowanie kolorów.
Sitodruk farbami wodnymi
Farby wodne przeżywają swój wielki powrót. Liczysz na trwałość i niewyczuwalny nadruk, to technika której szukasz.
Loading...