Andrzej Kos
grafik komputerowy

Wymaganie techniczne dotyczące projektu do druku sitodrukowego

Do druku sitodrukowego można stosować zarówno plików w grafice wektorowej jak i bitmapowej. Jednak najlepszym formatem dającej możliwość odwzorowania penych kolorów projektu jest grafika wektorowa, czasami nazywaną grafiką w krzywych czyli w formatach programy Ilustrator – ai. albo programu Corel Draw – cdr. Z jednym zastrzeżeniem, musi być to plik dobrej jakości, nie wystarczy zaimportować grafikę bitmapową do powyszych programw, ponieważ nie czyni to automatycznie grafiki wektorowej.
3. Przygotowanie grafiku do nadrukw sitodrukowych.
 
Grafika wektorowa pozwala na skalowanie grafiki do oczekiwanej wielkości bez utraty jakości. Przy plikach bitmapowych, czyli takich formatów jak psd. Ttf. Jpg. do wystarczającego odwzorowania grafiki na odzieży powinna być zapisana w skali 1:1 w rozdzielczości minimum 300 dpi. 4. Widok szkieletowy programu projektu. 4. Rozseparowanie klolorw do druku. Tu często popełnianym błędem jest sztuczne podnoszenie rozdzielczości bitmapy w programie graficznym. Dla przykładu gdy posiadamy grafikę zaimportowaną z strony internetowej na której wystarczająca rozdzielczość to 72 dpi (rozdzielczość dla wyświetlania na ekranie) zapiszemy ją w większej rozdzielczości to w praktyce z jednego koloru piksela powstaną np.4 piksele tego samego koloru co nie wpłynie na jakość samej grafiki. Koszt wykonania samego nadruku sitodrukiem jest ścile zwizany z iloci kolorw zawartych w projekcie, ponieważ kazdy kolor jest drukowany osobno i wymaga wykonania oddzielnej matrycy. Wyjtkiem są nadruki wykonywane przy druku projektu rozseparowanego na kolory cmyk przy takiej separacji wymagane sa tylko 4 matryce do druku. Przy separacji cmykowej należy jednak pamiętać ich farby jak i tusze w drukarce separują się jedynie na białym tle, co często wymaga położenie wcześniej pod taki druk warstwy białej farby, która również wymaga dodatkowej matrtcy.    Przy wyliczeniu kosztu nadruku sitodrukowego musimy uwzględnić ilość kolorów zawartych w projekcie. Ilość kolorów ma znaczenie w samym druku, ponieważ każdy kolor jest drukowany oddzielnie i wymaga wykonania oddzielnej madryccy do drukowanego koloru. Często wykonanie matryc jest nazywane „przygotowalnią do druku”. Wykonanie matryc jest stałym kosztem, niezbędnym do nadrukowania wzoru i jest to stały koszt niezależnie od ilości wykonywanych nadruków. Z tego powodu przy małych nakładach koszt takiej przygotowalni rozkłada się na mniejszą ilość wydruków podnosząc koszt końcowy wydruku. I dlatego też koszt wykorzystania tej techniki druku przy małych nakładach jest mało opłacalny, natomiast przy nakładach powyżej 30 czy 50 szt. staje się cenowo jak i jakościowo bardzo kożystny.

Share
Podobne posty
Technika druku sitodrukowego plastizolowego
To od lat najpopularniejsza metoda nadruku na odzież, z względu na swoją trwałość i odwzorowanie kolorów.
Haft
Jest techniką niezwykle trwałą, nietracącą kolorów, ekskluzywną, powtarzalną, estetyczną.Nici do haftu są odporne na chlorowanie i pranie chemiczne.
Loading...