27 lat w poligrafi, specjalista od nadruków na odzieży
kwiecień 10, 2021
Technika nadruku transferowego
Wszystko co powinieneś wiedzieć nadrukach transferowych
Druk transferowy jest drukiem polegającym na druku na specjalnych nośnikach zazwyczaj na papierze albo foliach transferowych. Są to nośniki specjalnie dostosowane do takiej techniki.
Druk na takich podłożach wykonuje się zazwyczaj sitodrukiem, przy użyciu standardowych farb plastizolowych. Drukujemy w odbiciu lustrzanym. W związku z tym, że jest to druk sitodrukowy to wymagane jest wcześniejsze wykonanie matryc sitodrukowych co wiąże się z kosztem przygotowalni do druku jak w standardowym sitodruku.
Nadruki wykonane tą techniką posiadają bardzo dobre krycie i odwzorowanie kolorów druku. Tego typu nadruki można wykonywać w wielu kolorach, w naszej firmie drukujemy tą techniką do 8 kolorów.
2.Przykad połączenia haftu płaskiego z haftem 3DTechnika ta jest wykorzystywana do nadruków w miejscach trudno dostępnych dla druku bezpośredniego. Nadruki takie możemy przenosić np. na metki wewnątrz koszulki czy bluzy, równie dobrze zachowuje się na parasolach, torbach czy czapkach. Można tę technikę stosować na różnych podłożach z różnym składem. Metoda ta ma zastosowanie praktycznie do wszystkich podłoży materiałów odzieżowych. Nadruki tą metodą są wstanie odwzorować bardzo drobne szczegóły z projektu.
Koszty nadruku transferowego zazwyczaj są wyższe od druku bezpośredniego w związku z koniecznością przeniesienia nadruku na odzież pod prasą transferową. Dla kosztów duże znaczenie ma wielkość samego nadruku jak i ilość użytych kolorów w projekcie.
Wielką zaletą tej techniki możliwość wykonania nadruku na różnych podłożach w miejscach trudno dostępnych dla innych technik druku, chociażby z boku uszytej już czapki, metki wewnątrz koszulki czy zdobieniu skomplikowanego plecaka.
Nadruki wykonane tą metodą są trwałe i nie tracą kolorów podczas użytkowania, po przeniesieniu pod prasą transferową stają się niezwykle gładki i cienkie. Ryzykowne może być jednak drukowanie na bardzo elastycznych materiałach gdy materiał ma większą rozciągliwość od elastyczności samej farby, która mimo używania specjalnych klejów sam nadruk posiada granice swojej rozciągliwości.
Technika ta polega na druku sitodrukowym w lustrzanym odbiciu na specjalnych nośnicach, albo z papieru transferowego lub z folii transferowej odpornej na wysoką temperaturę. Nośniki te nie pozwalają na trwałe związanie się z podłożem. 5. Nadruk na czapce pod prasą transferową.Takie utwardzenie następuje zazwyczaj w tunelu termicznym. Tak przygotowany nadruk transferowy możemy przenieść na materiał za pomocą prasy transferowej. Nadruki transferowe w zasadzie możemy przechowywać do roku, po jakim czasie nadruk transferowy wykonany na nośniku gdzie nie jest do końca utrwalony starzeje się i już nie nadaje do użytku, więc tego typu nadruki powinno się wygrzewać na materiał jak najszybciej po wykonaniu nadruku na nośniku.Można przechowywać takie nadruki w gotowości do nadruku jednak po jakimś czasie nadruk traci swoje właściwości. Takie nadruki możemy przenosić praktycznie na każdą powierzchnie wytrzymujące temperaturę 160st. C. 6. praza transferowa do przenoszenia nadruków transferowych.Czasami jednak można spotkać materiały które tracą swój wygląd pod działaniem takiej temperatury i przy nietypowych sztucznych materiałach należy wykonać wcześniej próbę nadruku na takim materiale. Materiały membramowe jak i impregnowane potrafią zmieniać swoje właściwości po wyjęciu z pod prasy, chociażby pozostaje odbity ślad po kształcie prasy. Koszt wykonania takiego nadruku jak to w sitodruku jest uzależniony od ilości kolorów jak i powierzchni samego nadruku. Jest to koszt wyższy od druku bezpośredniego ponieważ wymaga zużycia dodatkowego nośnika (folii transferowej) oraz kleju jaki i czynności samego wygrzewania transferu. Jednak przy niektórych trudnodostępnych miejscach nadruku jest to technika niezastąpiona.
3. Plusy i Minusy techniki druku transferowego
Każda technika zdobień odzieży ma swoje plusy i minusy, każda z nich daje inny efekt. Wybór techniki jest uzależniony do wielu czynników, przede wszystkim od oczekiwanego efektu końcowego ale i jego nakładu, ilości kolorów, wielkości czy samego projektu graficznego jak i posiadanej formy graficznej projektu, podłoża zdobienia, jego umiejscowienia. Nie ma jednej idealnej metody nadruków i zdobień odzieży, gdyby tak było to wystarczyłaby jedna technika zdobień, a z jakiś przyczyn ilość technik zdobień na odzieży jest coraz większa.
PLUSY nadruków transferowych
- Możliwość druku w trudnodostępnych miejscach dla sitodruku bezpośredniego.
- Możliwość druku na równych powierzchniach od bawełna, poliester, elastan, filc.
- Nadruki są bardzo trwałe. I posiadają bardzo gładką powierzchnie po nadrukowaniu.
- Metoda daje możliwość odwzorowania zadanych kolorów, które nie tracą nasycenia wraz z upływem czasu.
MINUSY nadruków transferowych
- Wymaga wykonania matryc do druku co jest mało opłacalne przy małych nakładach.