Michał Rogala
27 lat w poligrafi, specjalista od nadruków na odzieży

Sitodruk bezpośredni w separacji CMYK

Wszystko co powinieneś wiedzieć o nadruku sitodrukowym w separacji CMYK

Sitodruk to najpopularniejsza z metod nadruków na koszulkach, bluzach, torbach i wielu innych produktach tekstylnych. Wydruk jest wyjątkowo trwały. Wydruk jest wykonywany bezpośrednio na materiale, co pozwala na dotarcie farby w głębsze struktury materiału, a to wpływa na trwałość samego nadruku. Wydruk jest wykonywany poprzez przetłaczanie farby na podłoże przy użyciu wcześniej przegotowanego szablonu, nazywanego matrycą czy też sitem.
1. Sitodruk wielokolorowy z grafiki wektorowej w penych kolorach.
 
Jedną z metod sitodrukowych jest druk w separacji cmyk. Separacja wygląda podobnie do separacji i druku w wszystkim nam znanych drukarkach kolorowych. W zwykłej drukarce kolorowej wlewamy 4 kolory tuszu, Cyan, Magenta, Yallow oraz czarny. Stąd pochodzi nazwa separacji kolorów cmyk. 2.sitodruk z bitmapy, drukowany w rastrze Te cztery koloru separują się pomiędzy sobą dając wszystkie zadane kolory. Przy wykorzystaniu w sitodruku tych właśnie 4 kolorów i podczas ich separacji uzyskujemy taki sam efekt. Farby do cmyka są farbami transparentnymi i podczas ich nakładania ich na siebie możemy uzyskać tzw. pełny kolor. Separacja ta następuje jednak wyłącznie na białym podłożu. Więc albo drukujemy na białym kolorze albo potrzebujemy pod nadruk podłożyć biały podkład. Jednak przy druku sitodrukowym możemy drukować z rozdzielczością 75 dpi a w standardowych drukarkach cyfrowych jest to rozdzielczość 1200 albo 1400 dpi.

 
4. Widok szkieletowy programu projektu. 4. Rozseparowanie klolorw do druku. W związku z czym odwzorowanie szczegółów przy sitodruku jest znacznie niższe i często widać strukturę samej separacji cmyk co przy druku cyfrowym jest niewidoczne. Innymi słowy druk cmyk sitodrukiem jest w stanie odwzorować dużo mniej szczegółów niż przy tradycyjnym wydruku na papierze. Inną sprawą jest samo podłoże, gdyż drukując na materiale powierzchnia nie jest tak gładka i jednolita ja biały papier i nie możemy oczekiwać ani porównywać takich nadruków jeśli chodzi o rozdzielczość prze co i jakości odwzorowania szczegółów. Przy druku cyfrowym sitodrukiem możemy ograniczyć ilość wykonanych matryc do 4 szt. (+biały podkład) uzyskując w pełni kolorowy wydruk. Nadruk przy wykorzystaniu sitodruku w technologii cmyk uzyskujemy bardzo trwały wielokolorowy nadruk z zachowaniem żywych kolorów. Przy tej technice można stosować standardowe farby plastizolowe jak i wodne. Jednak wodne farby cmykowe wykorzystujemy wyłącznie do białych podłoży i jak jest to w farbach wodnych uzyskujemy efekt bardziej artystyczny niż ostrego zdjęcia.

technika Sitodruku

 
 
Wydruk jest wykonywany poprzez przetłaczanie farby na podłoże przy użyciu wcześniej przegotowanego szablonu, nazywanego matrycą czy też sitem. Przy tej metodzie każdy kolor drukowany jest oddzielnie i do każdego koloru musi być wykonana oddzielna matryca. 5. Klisza do druku sitodrukowego. Wydruk jest wykonywany poprzez przetłaczanie farby na podłoże przy użyciu wcześniej przegotowanego szablonu, nazywanego matrycą czy też sitem. Przy tej metodzie każdy kolor drukowany jest oddzielnie i do każdego koloru musi być wykonana oddzielna matryca. 6. Siatka z utwardzonym wzorem druku, w powiększeniu. Druk sitodrukowy polega na przetłaczaniu farby przez wcześniej przygotowane szablony drukarskie. Szablon taki to mocno nasiąknięta siatka na ramie, zazwyczaj wykonanej z profili aluminiowych. Siatki do druku są różnej gęstości i dobieramy je w zależności od występujących szczegółów w projekcie i użytej farby do druku co za tym idzie uzyskanego efektu wydruku.

Siatka przed drukiem jest naciągane emulsją światłoczułą, na którą następnie przenosi się wzór z wcześniej przygotowanej kliszy poligraficznej. Klisza zawiera wzór który chcemy przenieść na siatkę, a następnie podczas procesu druku farbę przetłacza się bezpośrednio na docelowy materiał. Do wykonania matrycy wcześniejsze przygotowanie kliszy jest konieczne. Kliszę można wykonać w specjalnych naświetlarkach poligraficznych i wywoływać je chemicznie w procencie podobnym do wywołania negatywów w klasycznej fotografii. Gdy niewymagana jest tak duża dokładność np. rastrów użytych w projekcje można kliszę wydrukować na drukarce o w dużej rozdzielczości. Tak czy inaczej kolejnym etapem po opracowaniu graficznym jest przygotowanie kliszy drukarskiej. Świecenie siatki to proces naświetlania siatki na której leży klisza, przy użyciu mocnego światła o długości pozwalającej na szybkie utwardzeniu emulsji, tam gdzie światło dociera, emulsja zostaje utrwalona, natomiast tam, gdzie światło jest blokowane przez wzór zadany na kliszy, emulsja pozostaje w formie pozwalającej na jej wypłukanie zwykłą wodą. Po wysuszeniu takiej matrycy otrzymujemy gotowy szablon do druku. 7. Ręczny druk sitodrukowy na odzieży Musimy pamiętać, że każdy kolor w sitodruku jest drukowany osobni, więc do każdego koloru potrzebujemy wykonać oddzielną matrycę.

Sam proces druku sitodrukowego, polega na przetłaczaniu farby poprzez wcześniej przygotowaną matrycę. Można wykonywać ręcznie lub automatycznie, druk sitodrukowy niezależnie od farby, wzoru i metody druku, wygląda tak samo. 8. Automatyczny druk na odzieży Farba przechodzi przez matrycę w zadanych miejscach przez siatkę w miejscach gdzie nie jest blokowana przez emulsję. W efekcie uzyskujemy nadruk w jednym kolorze, przy wielu kolorach musimy każdy kolor nakładać oddzielnie. Przy ciemnych podłożach musimy nałożyć więcej niż jedną warstwę farby, dla uzyskania tzw. krycia farby. Z tej przyczyny nadruki na ciemnych podłożach są droższe od nadruków wykonywanych na podłożach jasnych. Gdy mamy już przygotowane matryce jak i ustawiony matryce na maszynie, niema już znaczenia jaki kolor nałożymy na matrycę, innymi słowy z tej samej matrycy, bez zmiany wzoru możemy wykonać nadruk w kolorze czerwonym jak i zielonym. Inną sprawą jest zmiana wielkości wzoru, tu jednak nie możemy zmienić wielkości nadruku z tej samej matrycy, przy zmianie wielkości nadruku musimy wykonać kolejną matrycę. Z tego powodu wielkość nadruku dopasowuje się do np. koszulek małych i dużych, nie zawsze się to udaje, ponieważ nadruk na koszulce dziecięcej, po nadrukowaniu na dużej koszulce męskiej może wyglądać niewłaściwie, jednak wielkość nadruku na rozmiarze S będzie wyglądał dobrze na rozmiarze XXL. Sitodruk, jako metoda druku daje wielkie możliwości, przez zastosowanie wielu farb, dających przeróżne efekty, daje możliwość łączenia farb i innych metod druku. Zdecydowanie cały czas jest najpopularniejszą metodą zdobienia odzieży.

3. Plusy i Minusy techniki sitodruku w separacji cmyk

Każda technika zdobień odzieży ma swoje plusy i minusy, każda z nich daje inny efekt. Wybór techniki jest uzależniony do wielu czynników, przede wszystkim od oczekiwanego efektu końcowego ale i jego nakładu, ilości kolorów, wielkości czy samego projektu graficznego jak i posiadanej formy graficznej projektu, podłoża zdobienia, jego umiejscowienia. Nie ma jednej idealnej metody nadruków i zdobień odzieży, gdyby tak było to wystarczyłaby jedna technika zdobień, a z jakiś przyczyn ilość technik zdobień na odzieży jest coraz większa.

PLUSY techniki sitodruku bezpośredniego w separacji CMYK


- Najpopularniejsza metoda nadruku na koszulkach, bluzach i torbach. 

 - Bardzo trawy nadruk.

 - Oszczędność przy wykonaniu tylko 4 klisz i matryc, gdzie uzyskujemy pełno kolorowy nadruk.

 - Najbardziej ekonomiczny nadruk przy nakładach powyżej 30 szt.

 - Możliwość druku grafiki w formacie bitmapowym.

MINUSY techniki sitodruku bezpośredniego w separacji CMYK.

- WNiska rozdzielczość nadruku 75 dpi. 

 - Metoda mało opłacalna przy małych nakładach.

 - Konieczność podłożenia białego podkładu pod sam nadruk.

 - Niemożliwość płynnego zejścia kolorów z podlewki na krawędziach nadruku.

 - Brak możliwości prasowania po nadruku.

Share
Podobne posty
Technika druku sitodrukowego
Jest techniką niezwykle trwałą, nietracącą kolorów, ekskluzywną, powtarzalną, estetyczną.Nici do haftu są odporne na chlorowanie i pranie chemiczne.
Sitodruk farbami wodnymi
Nadruk sitodrukowy farbami wodnymi wraca po latach z wielkim powodzeniem. Nadruki takimi farbami dają niepowtarzalny efekt miękkości samego zdobienia.
Loading...